Borsa İstanbul Esnek, BIMAS ve SODA Pozitif

Borsa İstanbul’un küresel piyasalarla birlikte hareket etme hassasiyeti nedeniyle, dün dünya içinde satıcının listelerine paralel paralel paralel bir hareket kaydedildi. BIST 100 endeksi Salı günü 91.625,35 puandan kapandı. 

Yurt içinde negatif bir haber akışı olmamasına rağmen, 1-3 bandında tüm Türk varlıklarında hisse senetleri, tahviller, döviz, euro tahvilleri görülmektedir.

Borsa İstanbul, ABD vadeli işlemlerine paralel olarak olumlu bir açılış gerçekleştirdi. Endeks ilk seansın ilk saatlerinde 92.347,69 puana yükseldi ve ardından 91.885,59 puandan değer kazandı. Teknik noktalara baktığımızda 92.500 seviyesi denge noktası olarak görülmektedir. 90.700 ve 89.680 destek noktasının bu altında gözlenmeye yorumlanması, 93.550 ve 95.390 dirençlerin yukarı yönlü operasyonlarda dikkat çekiyor.

 

SODA ve BIMAS Hareketli Ortalamaların Üzerinde İzle

Hafta ortasıişlem gününde borsalar, 57 gün önce 20 günlük hareketli ortalama ve 50 günlük hareketli ortalamayı düşürerek olası bir satın alma sinyali olarak yorumlandı ve yatırım için olası bir olumlu görünümü 20 ve 50 günlük hareketli ortalamaların üzerinde olarak yorumladı.

12 gün önce, 20 ve 50 günlük hareketli ortalamayı yukarı yaslayan ve bu seviyeleri koruyan SODA payı için gözlemledik. 6.93 seviyesinde denge noktası olan hisse senetlerinin olası desteği 6.85 ve 6.75, dirençleri ise 7.03 ve 7.10 seviyesinde takip ediliyor.

Yurtiçi Yeniden Yapılanma ve Taze İhracat

Yurt içi gelişmelere baktığımızda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün gerçekleştirdiği 2 yıllık vadeli TL tipi sabit kupon ihracı ile 3.2 milyar TL borçlandı. Böylece Hazine Kasım ayı borçlanmasını tamamladı. Dünkü ihracat ve 1213Kasım’da yapılan 3ihalede, Hazine ile birlikte Kasım ayında toplam 6,3 milyar TL borçlandı.

Hatırlayacağınız gibi, Hazine, Kasım ayı başında 1,5 milyar Avro’luk tahvil ihracı ve tasarruf tedbirleri nedeniyle finansman ihtiyacının azalması nedeniyle Kasım ayı için üç uzun vadelitahvil ihracını iptal etmişti. Hazine’nin Kasım ayında yaklaşık 21,8 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. 

Yeni düzenleme hem süreç hem de geri ödemeler için makul bir zaman sınırı uyguluyor. Buna ek olarak, alacaklıların üçte ikisinin yeniden yapılandırma anlaşmalarını onaylaması halinde, tüm alacaklar söz konusu sözleşmeyi onaylamış sayılacaktır.

Buna ek olarak, yeniden yapılanma, uygulanacak faiz oranlarının piyasa faiz oranlarından daha düşük olmayabileceği ne karar veriliyor. Gelecekte, konçerto uygulamaları ve adımlar bir disiplin almak için atılması bekleniyor. Bu gerçekleşirse bankacılık sektörü için olumlu bir adım atılacağına inanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir