Bu hafta ki Haftanın Kısa Filmi köşeyazımızda, kendi aralarında özel…

Bu hafta ki Haftanın Kısa Filmi köşeyazımızda, kendi aralarında özel bir dil geliştiren ve belgesel sinemanın doğası ve olanakları hakkında sorular soran bir çift var (SHn(y)o.

Dönem kendi imkanları ile hijyenik pedüretimine başlayan Hintli kadınların hikayesine odaklanıyor. Cümlenin Sonu. Rayka Zehtabchi, En İyi Kısa Belgesel dalında Oscar kazandı, ve Sam Davis, o bu filmde çalıştı, Sam Davis (SHn(y)oof) tarafından imzalanır. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan yaşlı bir çifte odaklanan yapım, kendi aralarında özel olarak geliştirdikleri bir dili konuşan iki kişiyi konu alan bir belgesel olarak başlıyor. Bu noktadan sonra Jean-Pierre Gorin’in 1986’da belgeseli yapıma çok yakın sularda görünüyor, belgesel in son bölümü ve izleyicinin belgeselle ilişkisi tartışılıyor.

(SHn(y)oof): Belgeselin Sınırları

Beynimiz doğrudan bir belgesel olarak kodlamaeğilimindedir, kameraya bakarak “Martince” dedikleri şeyin hikayesini anlatan, ve bu dilde yazdıkları şiirleri nasıl izlediğimizi, bill ve Tonya Martin’in kameraya okuduğunu gördüğümüz arkadaşların etkisiyle. Rayka Zehtabchi ve Sam Davis, kim bu kısa filmin başında herhangi bir kredi içermadı, bu kurgu veya belgesel olduğunu bir rehberlik donot sunmuyoruz. Ama gördüğümüz şey bunun bir belgesel olduğu gibi güçlü bir yorum yapıyor. Zaman zaman ekrana yansıyan ve eski bir video kamera ile çelişen görüntüler de bu duyguyu destekler. Ama son delik, biz bu bir belgesel olmadığını görmek, ve Bill ve Tonya aktörler tarafından oynanan kurgusal karakterler. Yönetmen ikilisinin bu minval’deki seçiminin oldukça riskli olduğunu söyleyebilir. Çünkü izlediğimiz şey kurgusal bir hikaye, ama kapanış jeneriğindeki oyuncuların isimlerini gördüğümüzde, emin olabiliriz. Ama bu seçim hala “belgesel gibi” olan her şey, hatta doğrudan bir belgesel, böylece gerçeği söylemek iddia her üretim kolayca yalan olabilir karşısında seyirci vurur. Yeni bir belgesel için Oscar kazanan iki film yapımcısı bile, yakında böyle bir şey yapma girişimleri bile kendi içinde ilgi çekici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir