Citi Tahmin Dolar Dramatik Zayıflayacak, İşaretler 85 DXY için

Citi, ABD Merkez Bankası’nın daha fazla tahvil varlığı satın alarak bilançosunu yeniden büyütmesi nedeniyle dolar endeksinin 85’e düşebileceğini söyledi. Citi’deki Asya Pasifik ticaret stratejileri grubunun başkanı Mohammed Apabhai, son tahminlerinin doların zayıflayacağını tahmin ettiğini söyledi.

Apabhai, dolar endeksinin 85 seviyelerine ve belki de 80’lere düşebileceğini kaydetti. Teknik analist Daryl Guppy geçen yıl dolar endeksi için 85 tarihi bir artış olduğunu söyledi.

Dolar endeksi doların değerini gösterir, büyük ölçüde en önemli ABD ticaret ortaklarından oluşan para sepetine göre. FED, piyasaya nakit pompalamanın bir yolu olarak tahvil ve hazine satın alarak bilançosunu artırıyor. Bu da tahvil fiyatları arttıkça geri dönüşlere neden olur.

Dolar tahvil getirileri genellikle düştüklerinde zayıflar. Apabhai, “Temel olarak, fed’in muhtemelen dur faizoranlarını düşürüp düşürmediğine bakılmaksızın, tüm merkez bankalarının güvercin bazlı bir temele sahip olacağını söylüyoruz.” dedi. FED çarşamba günü üçüncü faiz indirimini yaptı, ancak duraklamanın devam ettiğinin sinyalini verdi.

Apabhai, Fed’in bilançosunun Eylül ayı başından bu yana 205 milyar doların üzerinde bir hızla büyüdüğünü söyledi. Bakan buna cevaben, genişlemenin Avrupa Merkez Bankası için bir yıldan uzun süreceğini söyledi.

“Bizim için FED’in duraklama modu bilançosunun genişlediği kadar önemli değil. Temel olarak, dolar daki zayıf seviyelere bakıyoruz.” dedi.

Citi’den Apabhai, dolar endeksinin 85’e zayıflaması halinde EUR/USD’nin 1,21’e kadar güçlenebileceğini söyledi. Bakan, bunun gelişmekte olan piyasa hisseleri için son derece olumlu olacağını kaydetti.

Hong Kong için Boğa Eğilimi

Apabhai, dolardaki zayıflamanın yükselen piyasa hissesenetleri için olumlu olacağını belirterek, “Aslında bu yıl gelişmekte olan ülkelere daha iyi performans gösteren Avrupa hisse senetlerinden geçiş çağrısında bulunuyoruz. Özellikle Hang Seng Endeksi’ne” dedi.

Doların zayıflaması sonucunda sermayenin Hong Kong pazarına akabileceğini söyleyen Apabhai, “Aşağıdan yukarıya doğru çok cazip görünen birçok hisse senedi var. Temettü getirileri çok iyi. Kesinlikle, önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 40’lık potansiyel bir artış olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Hong Kong, geri çekilen bir yasa tasarısı yüzünden protestolarla karşı karşıya kaldı. “Emlak sektörü çok indirimli. Büyük perakende satış isimlerinden bazıları, küresel mali krizden bu yana en büyük düşüşlerini yaşadı.” dedi.

Ancak uzun vadeli sahipleri ve makro fonları olan yatırımcıların pazara geri döndüğünü söyleyen Apabhai, son olaylara rağmen Hong Kong için yeni bir başlangıç olduğuna işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir