Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun bilet fiyatlarını yükselterek SineBÜ biletleri neredeyse…

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun bilet fiyatlarını yükselterek SineBÜ biletleri neredeyse iki katına çıkarKen, hem Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü hem de sinemaseverler tepkiyle karşılandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü bünyesinde yer alan SineBU,2015 yılında kapılarını açtığı günden bu yana sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için değil, tüm sinemaseverler için de gelip ilginç filmler izleyebilecekleri bir yer olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin önde gelen sinema kulüplerinden Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nünetkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. SineBÜ’de haftanın beş günü diğer filmler gösterilirken, kalan iki gün sinema kulübünde ücretsiz gösterimler yer alıyor. Üniversite kampüsüne katılımı ve sunduğu filmlerin seçimi ile alışveriş merkezlerinde sıkışıp kalan sinema zincirlerine değerli bir alternatif sunan SineBU, Avrupa’da üretilen filmlerin görünürlüğünü artırmayı hedefleyen Eurimages fonunun desteğiyle İstanbul’daki üç sinema salonundan biri haline geldi ve yerini daha da sağlamlaştırdı. Ancak Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun bu ayın başlarında aldığı kararla, sinema salonundaki bilet fiyatları, özellikle üniversite dışından sinemaseverler için, burada film izleme maliyetini önemli ölçüde artırırken, Eurimages fonu da 12 bin avroluk desteği tehlikeye attı. Bu karar hem SineBU hem de Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü ve sinemaseverler tarafından tepkiyle karşılandı.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından üniversite yönetiminin kararından vazgeçmek için imza kampanyası başlatıldı. Perşembe ve Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’ndeki Yeni Salon önünde yapılacak stand bu kampanya için imza toplayacak. Karara sosyal medyada da büyük tepki verildi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve sinemaseverleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir