Yılın İlk 20 Gününde İhracatımız Yüzde 3 Arttı

Davos Zirvesi için İsviçre’de bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretle ilgili soruları yanıtladı. Bakan, bu gibi toplantıların ticaret savaşları ve jeopolitik gerginliklerin olduğu bir dönemde çok önemli olduğunu söyledi.

Bakan Pekcan Davos’ta; Malezya, Endonezya, Güney Kore, Pakistan, Meksika, İsviçre ve Hollanda’nın üst düzey yetkililerle görüşeceği belirtildi. İkili ticareti artırmak için bu görüşmelerin çok önemli olduğunu belirten Bakan, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen şirketlerle bir araya geleceklerini de sözlerine ekledi.

Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin bir fırsat ülkesi olduğunu söyledi.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki potansiyel ve fırsatları çok iyi gördüklerini belirten Ticaret Bakanı, sürekli olarak yeni yatırımlara girişini söyledi. Bakan, ticari yatırımların azaldığını ve dünya ekonomisinin küresel ticarette korumacı tedbirlerdeki artışdan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Türkiye’ye yönelik korumacılık tedbirlerini değerlendiren Pekcan, Ekim 2019 itibarıyla tedbirlere tabi ticaret hacminin 747 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Geçen yıl dünyanın en büyük 50 ihracatçı ülkesinde 7 düşüşe rağmen bu rakama ulaşıldı, ancak Türkiye’de 04’lük bir artış olduğunun altı çizildi. Bakan, Ocak ayının ilk 20 gününde yüzde 20’lik bir artış olduğunu söyledi.

Yeni firmaların da katılımıyla ihracatımızın her geçen gün arttığını ve dünya pazarındaki payımızın arttığını söyledi. Geçen yıl, AB’ ye toplam ihracat yapıldığı yönündeki bilgileri paylaştı. Bölgeye yapılan ihracat 200 yıl içinde azalsa da, 2018 yılında 3,9 milyar dolar olan 14,6 milyar doların değer bazında fazla ödendiğini hatırlattı.

Ekonomi ve ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması hem Türkiye hem de AB ülkeleri için bir zorunluluktur.

Pekcan, AB ile gümrük birliği anlaşmasıyla ilgili güncellemenin geciktiğini belirterek, Türkiye’nin şu anda üçüncü ülkelerle kapsamlı ticaret anlaşmaları olduğunu söyledi. Başbakan, bazı ülkelerin anlaşmanın siyasi çatışmalar yüzünden gözden geçirilmesine geciktiğini, ancak siyasi sorunların ticareti engellememesi gerektiğini de kaydetti.

Aralık ayında AB Komisyonu Komisyon Üyesi Phil Hogan ile ticaret konusunda yapılan toplantının çok verimli olduğunu ve onları onlar gibi düşündüklerini söyledi. ABD’nin 2018 yılında getirdiği çelik vergisini hatırlatarak, sanayicilerin etkilenmemesi için ekstra özen li olduklarını söyledi.

Bakan, ABD’nin uyguladığı ek vergileri ortadan kaldırır kaldırmaz, Türkiye’nin de aynı adımı atacağını söyledi. Bakan, geçen yıl iki ülke arasında çok gergin zamanlar yaşandığını, ancak ticaret hacminin etkilenmediğini söyledi.

Çin ile yakın zamanda imzalanan ticaret anlaşmasının ilk safhasının ardından, Trump’ın ikinci aşama için görüşmelere başladığını ve bunun da ek tarifeleri kaldırabileceğini öngördü. İki ülke arasındaki vergi artışından etkilenen hacmin 480 milyar dolar civarında olduğunu belirten Türkiye, bu çatışmadan elde edilen kâr fırsatlarının değerlendirildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir