Reel Sektör Güven Endeksi Haziran’da 3,6 Puan artarak 102,5’e yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2019 dönemine ait ekonomik oryantasyon istatistikleri ve reel sektör güven endeksi sonuçlarını paylaştı. Buna göre, haziran ayında 3,6 puan artarak 102,5’e yükselen reel sektör güven endeksi, bu endeksi 3,6 puan ada kaydetti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış reel sektör güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 4,9 puan artarak 99,6 puana yükseldi.

TCMB tarafından hazırlanan sonuçlar, 1717 işyerinin yanıtlarının ağırlıklanması ve toplanması ile elde edilerek elde edilerek elde edilebildi. Reel sektör güven endeksi bir önceki aya göre 3,6 puan artarak 102,5 puana yükseldi.

Alt öğeler incelendiğinde; Son üç aydatoplam sipariş miktarı, genel eğilim, sabit sermaye yatırım harcamaları ve cari toplam sipariş miktarı değerlendirme endeksini olumlu etkiledim. Önümüzdeki üç aydaki üretim hacmi, toplam istihdam miktarı, ihracat siparişi miktarı ve mevcut mamul mal stokunun sonuçları endeksi olumsuz etkileyen parametrelerdi.

Son üç ayda, üretim ve ihracat sipariş hacminde artış bildirenlerin lehine olan eğilim, bir önceki aya göre güçlendi.

Bu dönemde, iç piyasa sipariş miktarında bir düşüş rapor edenler lehine azaldı. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu değerlendirmeleri zayıflarken, mevcut stok yığınlarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu değerlendirmelerinde bir güçlenme yaşandı.

Bir sonraki üç aylık değerlendirmeye bakıldığında; üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarının düşmesini bekleyenler lehine artış bekleyenlerin lehine, iç piyasa sipariş miktarının ise kursun seyrinde artış bekleyenlerin lehine tam tersi olduğu görüldü.

Önümüzdeki on iki ayın sonu itibariyle yıllık ÜFE beklentisi 0,8 puan azalarak yüzde 22,7’ye geriledi.

Ortalama birim maliyetler, son üç ayda zam bekleyenlerin lehine bir artış bekleyenlerin önümüzdeki üç ay içinde rotasını zayıflatmayı beklediklerini belirtti. Benzer şekilde, önümüzdeki üç ay içinde satış fiyatındaki artış beklentileri zayıflamaya devam etti.

Sanayi bölgesindeki eğilim konusunda bir önceki aya göre daha iyimser olduklarını ifade edenlerin oranı 6’ya,değişmediğini belirtenlerin oranı Q.0’a, daha kötümser bekleyenlerin oranı ise 4’e düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir