Sony, ABD’deki Protestolar Nedeniyle PlayStation 5 Etkinliğini Erteledi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Sony, oyun sektörüne yaptığı yatırımlarla önde gelen şirketler arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllardan bu yana PlayStation modelleri oyuncular için ilk seçeneklerden biri haline gelmiştir. Uzun zamandır kullanıcılar yeni konsol modeli PlayStation 5 için heyecan verici bir bekleyiş olmuştur.

Microsoft’ un ise bu yıl yeni konsolu Xbox Series X’ i tanıtması bekleniyor. Bu nedenle, oyun endüstrisi için yeni bir dönemin başlayacağını söyleyebiliriz. İfadeler ve sızıntılar iki konsolun teknik özellikleri hakkında bilgi içerir.

Tabii ki, birçok ilginç konular resmi etkinlikte ortaya çıkacaktır. Son zamanlarda, Sony resmen PlayStation 5 lansman tarihini açıkladı ve perde ortadan kaldırıldı teknoloji devi konsol, lansmanı için 4 Haziran tarihini işaret etti. Ancak şirketten yeni bir açıklama yapıldı ve etkinliğin ertelendiği duyuruldu.

PS5 için Erteleme Kararı

Teknoloji devi daha önce, resmi olarak 4 Haziran’da açıklanacağını duyurduğu PlayStation 5 etkinliğinin ertelendiğini duyurmuş. Ertelemenin nedeni, son günlerde ABD’yi etkileyen protestolar oldu.

Şirket kararı resmi Twitter hesabından duyurdu ve yaptığı açıklamada, “PlayStation 5 etkinliğini 4 Haziran’da erteleme kararı aldık. Dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların PS5 oyunlarını dört gözle beklediklerini biliyoruz, ancak bugün kutlama zamanı olmadığını düşünüyoruz ve daha önemli sesler duymak için geride duruyoruz.” ifadesinde. Bildiride, promosyonun hangi tarihte ertelendiği konusunda herhangi bir bilgi verilmediği belirtildi.

Sony Irkçılığa Karşı Bir Duruş Aldı

Bilindiği gibi, Abd siyahi vatandaş George Floyd son günlerde polis şiddeti öldü şok olduğunu. Ülkenin pek çok eyaletinde insanlar sokaklara döküldü ve protesto yürüyüşleri düzenledi. Bu aynı zamanda yağmacılar için de bir fırsat oldu ve sokaklarda dünyaca ünlü markaların dükkanlarında saldırılar yapılıyor.

Sony, Twitter hesabında başka bir yazı paylaştı ve Black Lives Matter hareketine destek duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, “Sistem ırkçılığını ve siyahırklara yönelik şiddeti kınıyoruz.” ifadesi yer aldı. Ülkenin farklı eyaletlerinde olaylar devam ediyor. Yağmanın tam olarak ne zaman kontrol altına alınacağı konusu belirsizliğini koruyor.

PS5 Bilinen Özellikler

PlayStation 5’in bilinen özelliklerine gelince, AMD 3. jeneratör Zen mimarisi ile geliştirilen sekiz çekirdekli işlemci güç olacaktır. Grafik altyapısı AMD tabanlı Radeon Navi kartları ile sağlanacaktır. PS5 standart ayarlarda 4K çözünürlük sunacak ve isteğe bağlı olarak 8K çözünürlüğe kadar çıktı verebilecek.

Ray Takibi ayrıca 825 GB NMe SSD depolama alanı da taşıyacak olan ışın izleme desteğine sahip olacak. Bu oyunlar çok kısa bir süre içinde yüklemek için izin verecektir. Konsol hakkında bir diğer ilginç detay çıkış fiyatıdır. Şimdiye kadar pek çok tahmin yapılmış olsa da, sony’nin resmi etkinliğinde kesin bilgileri görme fırsatına sahip olacağız. Sunumda ayrıca çok sayıda PS5 uyumlu yeni oyun sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir