Geçen yıl 2020 yılına kadar cinsiyet eşitliğini sağlama amaçlı 5050…

Geçen yıl 2020 yılına kadar cinsiyet eşitliğini sağlama amaçlı 5050 imza atan Venedik Film Festivali yönetimi, bu yılki programa tepki gösterdi.

Geçtiğimiz yıl birçok sinema yazarı ve sinema izleyicisi tarafından Ana Yarışma’daki 21 filmin yönetmenleri arasında cinsiyet dağılımı eşitsizliği nedeniyle eleştirilen Venedik Film Festivali, bu yılki yarışma filmlerinde cinsiyet eşitliğini sağlama yolunda önemli bir adım atmadı. Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera– geçen yıl 2020 yılına kadar 5050’yi imzalayan ve festivalde cinsiyet eşitliğine dikkat etme sözü veren, ancak bu yıl ana yarışmada sadece iki kadın yönetmen yarışan. Hayfa Aal Mansour (Mükemmel Aday) ve Shaannon Murphy‘nin Babyteeth ile Olan Ana Yarışması, Barbera’nın her iki cinsin de kendilerini daha rahat ve özgürce ifade edebilmesi için yer sağlamadaki başarısızlığını gösteriyor.

Bu yılki Venedik Eleştirmenler Haftası seçiminde her iki cinsten de eşit sayıda yönetmen filmi yer alırken, Ana Yarışma’da eşitliği sağlama yolunda önemli bir adım bile atMıyor. Venedik ve Cannes gibi büyük festivallerin bu eşitliğe ulaşmak için önemli adımlar atamaması, özellikle kadın temsillerinin ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin başta sinema alanında olmak üzere tüm dünyada büyük bir farkındalığa yol açtığı bu dönemde, bu alandaki farkındalığın ciddiyetinin henüz tam olarak anlaşılamadığını göstermektedir.

Roman Polanski’nin Altın Aslan İçin Yarışacak Yeni Filmi De Tepki Topladı

Tüm bunlara ek olarak,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir