Malezya Çin Bağlantılı İkinci Büyük Proje’yi Yeniden Yürürlüğe Sataştırtı!

Malezya hükümeti, çin’in küresel Bir Nesil Yol altyapı girişimine katkıda bulunacağını söyleyerek, başkent Kuala Lumpur’da çinli bir kamu kuruluşunun yer aldığı milyarlarca dolarlık bir emlak ve ulaşım projesini yeniden canlandıracağını açıkladı.

Malezya Başbakanı Mahathir Mohammad, Cuma günü Çin’in ikinci Belt One Road forumkatılacak , Cuma günü yaptığı açıklamada, kabinesi Kuala Lumpur Bandar Malezya projesi geri kabul ettiğini söyledi (140 milyar Malezya ringgit mal olması bekleniyor). Mahathir’in yorumları, Çinli müteahhitlerin inşaat maliyetini üçte bir oranında azaltarak 44 milyar ringgite (10,6 milyar dolar) düşürmelerinden ve Malezya’nın Çin destekli demiryolu projesine devam etmeye karar vermelerinden bir hafta sonra geldi.

Çinli şirketlerin Pekin ile ilişkileri yumuşatmasını bekleyen Mahathir Mohammad, her iki projenin de Çin ilişkilerini destekleyeceğini ve ekonomik değer katacağını söyledi.

Mohammed, yüzde 40’ı devlete ait olan Bandar Malezya’nın aynı konsorsiyum ortaklarıyla birlikte geliştirileceğini belirterek, bunların Malezyalı geliştirici Iskandar Waterfront Holdings ve China Railway Engineering Corporation olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan, 202 hektarlık projenin kentsel gelişimi hızlandıracağını ve küresel finans, teknoloji ve girişimci firmaları seferber etmek için bir merkez haline geleceğini de sözlerine ekledi.

Mahathir; “Bu iki büyük proje, Malezya değer zinciri boyunca çarpan etkileri yararlanabilir Modern İpek Yolu projesi, önemli bir katkı yapacaktır,” dedi.

Ayriyeten Mahathir, yeniden canlanan projenin 10 bin uygun fiyatlı ev ve bir halka açık parkiçereceğini ve yerel inşaat malzemelerinin kullanımına öncelik vereceğini söyledi. İlgili haberlerde; Bandar Malezya 2011 yılında borçlanmış 1MDB devlet yatırım fonu tarafından başlatılan, ancak daha sonra konsorsiyumun yüzde 60 hissesini sattı.

Proje daha sonra konsorsiyumla yaşanan bir ödeme anlaşmazlığı nedeniyle Mayıs 2017’de bir önceki hükümet tarafından feshedilmiş, ancak hükümet borç sorunları nedeniyle 1MDB’nin hissesini devralmıştır. Bu arada 1MDB skandalı, şu anda yolsuzluk iddialarından yargılanmakta olan eski Başbakan Necip Rezak’ ın geçen Mayıs ayında seçimlerden görevden alınmasına yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir