Apple İkinci Çeyrek Gelir Falls 20 Cent için $58 Milyar

Apple Inc. 2019 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, şirketin gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 200 milyar azalarak 58,02 milyar dolara geriledi. Hisse başına gelir 2,46 $ oldu. 2018 yılının aynı çeyreğinde şirketin hisse başına geliri 2,73 dolar, toplam geliri ise 61,14 milyar dolar oldu.

Apple, 11,5 milyar dolar gelirle bugüne kadarki en yüksek geliri elde etti.

IPhone gelirleri bu dönemde 31,05 milyar dolar olarak açıklanmış, her geçen yıl azalırken. iPhone’dan elde edilen gelirin s-of-the-line kısmı toplam S iken, Mac satışlarında bir düşüş oldu, ev ürünleri bir artış, giyilebilir, iPad ve aksesuarları.

Analistlerin beklentisi yılın ikinci yarısında 57,4 milyar dolar gelir elde etti ve bu da iPhone satışlarında 30,5 milyar doları kapsayacak. Hisse başına öngörülen rakam 2,37 dolar iken, dün açıklanan veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Toplam gelirin bir kısmının uluslararası satışlardan geldiği açıklandı.

Şirketin bu dönemdeki net geliri 11,6 milyar dolara geriledi. Apple CEO’su Tim Cook Haziran ayında 30 doğum günü açıklayacak. Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda, geliştiricilere ve müşterilere daha fazla bilgi sağlamanın heyecanını dile getirdi. İkinci yıl bilançoları ile ilgili olarak; Bakan, tüm zamanların rekorunun hizmetler tarafında kırıldığını, ayrıca ev aksesuarı kategorisinde ve giyilebilir teknolojide güçlü bir ivme olduğunu söyledi.

Bu olumlu gelişmelerin sağladığı hızın, toplam 1,4 milyar aktif cihazla kurulu sistemimizin devam eden gücünü yansıttığını da sözlerine ekledi. IPad tarafında, cook onlar altı yıl içinde en iyi büyüme elde ettiğini söyledi, yazılım ve hizmetler tarafında gelişmeler heyecan verici olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir