Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST Konuşmasında Teknolojide Üretime Vurgu Yaptı

Bu yıl düzenlenen ikinci ve 17 Eylül’ de başlayan dünyanın en büyük havacılık etkinliklerinden biri. Büyük ilgi gören festivale neredeyse her yaş grubundan 500 binden fazla kişi katıldı.

Etkinliğin beşinci gününde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknolojik dönüşüm sürecine değinerek, Türkiye’deki saldırıların hala çok güçlü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teknolojik dönüşüm sürecinde pazar değil, yeni teknolojilerin üreticisi olmak istiyoruz.

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerimizin ve milletimizin teknoloji alanındaki sınırlı fırsatlarına rağmen çok iyi işler başardığını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türk Teknoloji Ekibi Vakfı’nı kutladı.

2018 yılında türkiye’ye bilim adamlarının çağrıldığını ve gördükleri talepler sayesinde bilim ve teknoloji altyapısında sağlam bir ekosistem inşa ettiklerini anlattı. Teknolojiyi yurt içinde ve yurt içinde gençlere sevdirebilmeyi yapabileceklerini ifade eden Erdoğan, Uluslararası Önde Gelen Araştırmacılar Programı ile Türkiye’ye gelen araştırmacıların çalışmaları yla gençlerin vizyonunun açıldığını söyledi.

Bakan, teknoloji sayesinde ekonomik büyümenin sağlanacağını ve gençlere yeni iş fırsatları sağlanacağını söyledi.

Teknolojik gelişmelerde Türkiye’nin artık kendisine yeteceğini, büyüme hikayemizin sadece teknolojiyle yazAcağını söyledi. Her şeyin hayal gücüyle başladığını ve rüyalara inanmanın başarı getireceğini söyledi.

Şu ana kadar Türkiye’den 3-5 beden büyük bir gömlekle yaşamanın istendiğini, ancak artık kimsenin bizi hayal kurmaktan alıkoyabildiğini söyledi. Pek çok hamleyle ekonomimizin hedef li olduğunu, ancak hala güçlü bir şekilde ayakta olduğumuzu vurguladı.

Terör örgütleri konusuna da değinen Erdoğan, Diyarbakır’daki annelerin direnişine değindi. Oğulları dağa akın etti, annelerin dik durduğu, ölümden korkmadığı, terör örgütlerinin arkasındaki güçlerin parlamentoya sızdığını söyledi.

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan Teknofest, bu yıl 50 bin yarışmacının başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Geçen yıl 4 bin 200 takım, 20 bin yarışmacı ve 2 bin 500 finalistin katıldığı 16 başlık, bu yıl 6 yeni şampiyonluk ekleyerek, 17 bin 400 takım ve 50 bin başvuru yapıldığını söyledi. Bakan, bu yıl ikinci kez düzenlenen etkinliğe 81 ilin tümünün katılımcıların katıldığını belirtti.

Organizasyonun aylar süren planlamanın bir sonucu olduğunu ve yakın gelecekte Türkiye’nin en önemli markalarından biri olmayı umduğunu da sözlerine ekledi. Erdoğan, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan şirketlere, Türk ve yabancı akademisyenlere başvurduğunu, Erdoğan’ın Türkiye’de çalışmak istediklerini söyledi.

“Önde gelen araştırmacılar programı ile ülkemize gelen üst düzey araştırmacılar, bu kadar zengin bir araştırma ortamında bilimsel çalışmalar yapacak ve umarım gençlerimize örnek olacaktır. Bu programın 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere 127 üst düzey araştırmacı kritik araştırma ve geliştirme projelerinde önemli rol üstlenecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir