Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Vize Serbestisi’nde 6 kriter kaldı

Avrupa Birliği (AB) – Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısının ardından basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,toplantının çok verimli olduğunu söyledi. 4 yıldır ilk kez toplantı Çavuşoğlu’na AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn da katıldı. Çavuşoğlu, AB’ye giriş için müzakere sürecinin değerlendirildiğini ve vize muafiyeti için 6 kriterin kaldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİhM) üyesi olduğunu ve yasanın işlediğini söyledi.

AB yetkilileriyle yaptığı görüşmede Çavuşoğlu, tüm meseleler üzerinde anlaşmaya varılmasa da çok verimli bir toplantı olduğunu, vize serbestisi konusunda 6 kriter kaldığını ve bu konudaki çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye olarak bu düşünceleri samimiyetle paylaşma fırsatına sahip olduklarını belirterek, görüşlerin bölgesel meselelerle de örtüştüğünü sözlerine ekledi. Bakan, Türkiye’nin mevcut durumu ve üyelik sürecine olan bağlılığının gözden geçirildiğini ve gündemin OHAL’in kaldırılmasından sonra reform konularına dönüştürüldünü söyledi.

Türkiye’nin normalleşmesi, özellikle yargı ve temel haklar gibi konularda odaklandığı bildirildi.

Çavuşoğlu, hükümetin ülkeyi normale döndürmek için gerekli tüm adımları attığını belirterek, Türkiye’nin AB’den yapıcı eleştiriler aldığını, ancak çifte standart ve ikiyüzlülük gibi durumları kabul edemeyeceğini kaydetti. Başbakan, yargı meselesinin bağımsız olduğu, hukuki yolun herkese açık olduğu ve bütün yargı süreçlerinin AİhM’ ye götürülebilirolduğ

Başbakan, gözaltına alınma süresi ve yargı zamanı gibi konuların bütün Avrupa’ nın gündeminde yer alıyor ve Türkiye’ nin yeniden reformcu kimliğine dönüşünün AB tarafından görülüp desteklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bakan, Türkiye’ nin güvenliğinin Avrupa’ nın güvenliğinden ayrı tutulamaya

Çavuşoğlu, toplantıda ekonomik kriterler hakkında nelerin görüşülebileceğini de ele alan Çavuşoğlu, AB’nin güvenlik konusuna atıfta bulunarak Terörle mücadelede Türkiye’yi desteklemesi gerektiğini kaydetti. Bakan, Türkiye’ nin göz yönetimi konusunda görüşegelen her şeyi yerine getirmesine, ancak bazı AB ülkeleri göçmen almak istemediğini söyle Gümrük Birliği’nin güncellenmesi her iki tarafın da çıkarına olacaktır, ancak Türkiye ve AB bu konuda ilerleme kaydetmesine rağmen bazı ülkelerin önünün bu olduğunu söylediler.

Mevlüt Çavuşoğlu, türkiye ile imzalanan anlaşmalara herkesin bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Bakan, ISA fonlarının kesilmesinin Türk ekonomisine zarar vermeyeceğini, ancak AB’nin samimiyetinin sorgulanmaya yol açtığını söyledi. Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bu kararın sağduyulu olmadığını ve kabul edilemez olduğunu; “Bunun sadakat ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Türkiye ile imzalanan anlaşmalara herkesin bağlı kalması gerektiğini belirtiyoruz. Bu anlamda bugünkü toplantı çok verimli oldu” dedi.

AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, toplantının son derece verimli olduğunu, Türkiye ile ortak endişenin bir terör meselesi olduğunu ve Türkiye ile ilişkilerin önemini tazelediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir