Huawei’ye Yönelik Yaptırımlar Devam Ediyor: Microsoft ve ARM Harekete Geçti

Son günlerde dünya gündeminde en çok gündemde olan konulardan biri, Trump yönetiminin Huawei’ye yönelik yaptırım kararları. Google Android lisansını askıya aldıktan sonra, gözler ABD merkezli diğer teknoloji şirketlerine çevrildi. Bilindiği gibi Huawei’nin dünya çapında birçok teknoloji şirketiyle ticari ilişkisi vardır. Bu şirketlerin önemli bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Yazılım devi Microsoft, Huawei tarafından Geliştirilen Matebook X Pro ve MateBook D dizüstü bilgisayarları Windows işletim sistemiyle destekliyor. Google’dan sonra, Microsoft’un herhangi bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağını merak ediyordu. Şirket bu konuda sessiz liğini koruyor ve yorum yapmayı reddediyor. Ancak The Verge’e göre Microsoft, huawei dizüstü bilgisayarlarını çevrimiçi mağazalarından kaldırdı.

Öte yandan, Çinli teknoloji devi için bir başka kötü haber İngiliz çip tasarımcısı ARM geldi. Softbank’ın sahibi olduğu ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararını açıkladı. Şirket Huawei tarafından üretilen birçok yongaları için lisans hizmetleri sunmaktadır.

Microsoft Huawei Ürünlerini Kaldırdı

Yazılım devi Microsoft, Huawei tarafından üretilen dizüstü bilgisayar ürünlerini Windows 10 işletim sistemiyle ve dünyadaki çoğu bilgisayarla destekliyor. Verge, Microsoft’un yaptırımlar konusundaki sessizliğini bozmadığını, ancak şirketin gerçekten harekete geçti.

Huawei tarafından üretilen Mate X Pro ve MateBook D serisi dizüstü bilgisayarların Microsoft’un çevrimiçi mağazasından kaldırıldığı ortaya çıktı. Mağazada Huawei ile ilgili bir arama yapıldı, ürün bulunamadı.

Huawei’ye yakın kaynaklara göre, şirket Microsoft cephesinden bir yaptırım için hazır ve kendi masaüstü işletim sistemi geliştirdi.

Bilindiği gibi, Huawei kendi mobil işletim sistemi geliştiriyor ve yazılım masaüstü bilgisayarlar için benzer bir hareket ile geliyor gibi görünüyor. Huawei, Windows 10 benzeri bir işletim sistemi geliştirdi. Trump’ın geçtiğimiz günlerde aldığı kararla Intel ve Qualcomm, Huawei ile iş ilişkilerini askıya aldı.

ARM’dan Huawei açıklaması

İngiltere merkezli ARM’ın Trump’ın yaptırım kararının ardından Huawei ile ilişkileri durdurma açıklaması geldi. BBC’nin haberine göre, şirket çalışanlarına Huawei ve yan kuruluşlarıyla “tüm aktif sözleşmeleri, destek haklarını ve bekleyen sözleşmeleri durdurmaları” talimatı verildi. Huawei’nin çip üretiminin ARM’ın lisanslanmasında önemli bir rol oynadığı söyleniyor.

Bugün piyasadaki birçok Huawei ürünleri yongaları ARM teknolojisine sahip. Yaptırım kararı uzun vadeli ise Huawei’nin çip üretim faaliyetleri olumsuz etkilenecektir. ARM, Huawei ile birlikte Apple, Qualcomm ve Samsung gibi birçok teknoloji deviyle işbirliği içinde.

Son gelişmelere bakıldığında Huawei her taraftan olumsuz haberler almaya devam ediyor. Bu, Çinli teknoloji devine karşı bu rüzgar karşısında önümüzdeki dönemde nasıl bir eylem alacağı sorusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir