Suudi Arabistan 1973 Gibi Petrol Ambargosu Uygulamaz!

Cemal Kaşıkçı davasında farklı gelişmeler yaşanırken, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid A. El Falih konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Rus haber ajansı TASS’a konuşan Khalid Al-Falih, Kaşıkçı krizi yüzünden Batılı ülkelere petrol ambargosu uygulamadıklarını söyleyerek petrolü siyasetten izole ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın sorumlu bir ülke olduğunu bile belirten Enerji Bakanı, petrolü yıllardır siyasetten uzak tuttuklarını ve bunu ekonomik bir araç olarak kullandıklarını vurguladı. Bir yandan konuşan Khalid Al-Falih, petrol fiyatlarını garanti edemeyeceğini söyledi.

El Falih, yükselen petrol fiyatlarının İran’a uygulanan yaptırımlara atıfta bulunarak küresel ekonomiyi yavaşlatacağını ve durgunluğu tetiklediğini kaydetti.

Enerji Bakanı, ABD’nin 4 Kasım’da yürürlüğe girecek olan İran’a yönelik yaptırımlarının petrol fiyatlarını yükseltebileceğini söyledi. “Fiyatların 100 dolara çıkmayacağını garanti edemiyorum, çünkü diğer üreticilerin ne yapacağını bilmiyorum.”

Tüm bunlara ek olarak, Al-Falih 3 milyon varil petrolün piyasadan çekilmesi halinde rezervlerini kullanmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Falih, OPEC ile OPEC üyesi olmayan ülkeler arasındaki işbirliğini sürdürmek istediklerini ve anlaşmanın uzatılmasından açıkça yana olduklarını ve yeni ortaklığı 7 Aralık’ta Viyana’da yapılacak bir toplantıda yapmayı planladıklarını söyledi. Gelecek yıl petrol üretimiyle ilgili belirsizliğe değinen Suudi bakan, üretimin 2019’da tamamlanmadığını ve piyasaların talepteki değişikliklere tepki vereceğini söyledi.

Bu noktada Falih, İran, Nijerya, Meksika, Venezuela ve Libya gibi ülkelerin üretimiyle ilgili belirsizliklere değindi ve bu ülkelerin üretiminde önemli düşüşler olabileceğini öngördü.

El Falih, ABD’nin kaya petrolü üretiminde ne olacağını tahmin etmediğini de belirterek, uzmanların ABD’de boru hattı kapasitesinin yeterli olmadığı ve üretimin düşebileceği konusunda uyarıda bulundu; “Her şeye hazırlıklı olmalıyız.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Prens Muhammed bin Salman hakkında konuşan Aramco, Halka Arz Süreci’ni ele almayı ihmal etmediğini, Enerji Bakanı’nın 2021 tarihini uygun gördüklerini ve şirketin yapısını güçlendirerek daha fazla kar elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir